Piaszczyste plaże, śródziemnomorski klimat, wspaniałe jedzenie i fascynujące zabytki- to wszystko znajdziemy w Turcji, państwie położonym na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również i w Europie, kraju czterech mórz – otoczonym przez Morze Czarne, Morze Egejskie, Morze Marmara i Morze Śródziemne. Opisane wyżej zalety sprawiają, że Republikę Turecką co roku odwiedzają miliony turystów. Jednak zanim udamy się na wycieczkę, dobrze jest przygotować się do wyjazdu, opracować plan zwiedzania, a przede wszystkim, poznać trochę zwyczaje Turków – odmiennych od nas kulturowo, aby uniknąć nieporozumień.

Obywatele polscy zobligowani są do posiadania wizy. Wizę turystyczną można za ok.10 EUR uzyskać przy wjeździe. Uprawnia ona do pobytu w Turcji przez 30 dni. Należy uważać, aby nie przekroczyć tego okresu, gdyż w przeciwnym razie trzeba będzie zapłacić karę. Gdy przekroczymy już granicę możemy się nastawić na podróżowanie komunikacją krajową, która jest dobrze rozwinięta, lecz także miłośnicy podróży własnym samochodem nie muszą się martwić – już niedługo powstanie 1250 km nowych autostrad.

Baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta, dlatego nie powinno być problemów ze znalezieniem miejsca, natomiast dla pewności dobrze jest zrobić rezerwację hotelową z wyprzedzeniem. Ze względu na to, że mieszkańcy Turcji wg oficjalnych statystyk są prawie w 100% muzułmanami, obcokrajowcy powinni zastosować się do kilku zasad wynikających z tamtejszej obyczajowości: przed wejściem do Meczetu należy zdjąć obuwie, ponadto kobiety muszą założyć chustę na głowę, a także zakryć ramiona i nogi. Lepiej też, aby wschodnie rejony kraju kobiety zwiedzały także w takim stroju. Wszelkie pytania ( np. o drogę) należy kierować do mężczyzn, a najstosowniej jest, żeby zadawali je również mężczyźni. Obowiązkiem kupującego na wszelkich straganach jest targowanie się. Gdy nie wypełni się tego miejscowego zwyczaju, można obrazić kupca. Warto też zapamiętać, że aby powiedzieć „tak” wystarczy pochylić głowę do przodu, gdy do tego położymy rękę na sercu, będzie to oznaczało „dziękuję”, natomiast pokażemy „nie” odchylając głowę do tyłu.

Miejscami najbardziej godnymi odwiedzenia są m.in.: stolica Turcji – Stambuł – miasto o wielowiekowej tradycji niegdyś zwane Bizancjum, później Konstantynopolem; Troja- starożytne miasto znane z homerowej epopei, które zostało odkryte w końcu XIX w.; Meczet seldżucki Hunat Hatyn Camii i medresa Hunat Hatun Medresesi z grobowcem księżniczki w Kayseri; Efez- wspaniale zachowane starożytne miasto; Ruiny starożytnego Sadris ze świątynią Artemidy czy Pergamon, gdzie główną atrakcją jest ołtarz Zeusa.

Wszystkie powyżej wymienione zabytki, to tylko niektóre z ciekawych miejsc i atrakcji jakie możemy spotkać w Turcji, dlatego ten wspaniały, tajemniczy kraj doskonale nadaje się na objazdowe wakacje, jak i beztroski wypoczynek w nadmorskich kurortach.