Svetvincenat
Svetvincenat to nieduża wioska na wzgórzu, która założona została w X wieku i z biegiem czasu rozrastała się wokół potężnego fortu. W centralnym punkcie miasta znajduje się jeden z najpiękniejszych rynków Istrii. Wznoszą się tu wspaniale zachowane zabytki m.in. kościół zwiastowania. W świątyni obejrzeć można dwa obrazy Palmy il Giovane oraz dzieło Giuseppe Salvatiego noszące tytuł Zwiastowanie.
Co warto zwiedzić?
1. Zamek wzniesiony został w XIII wieku oraz stanowi jedną z najlepiej zachowanych budowli tego typu w tej części Istrii. Twierdza była własnością weneckich rodzin Grimanich i Morosinich. Pod koniec wieku XVI rodzina Grimanich zleciła przebudowę dwóch kwadratowych wież. Zajął się tym architekt Scamozzi i przeobraził jedną z nich w luksusową rezydencję dla gubernatorów z Wenecji. Druga wieża została przebudowana na więzienie.
Centralny punkt twierdzy zajmuje obszerny dziedziniec otoczony murem. Prowadzi na niego jedyna brama fortecy, która niegdyś miała zwodzony most. W fasadzie zamku widoczny jest herb miasta oraz herb rodziny Grimanich.
2. Kościół św. Wincentego to wspaniała cmentarna świątynia wzniesiona w stylu romańskim. Od nazwy tej budowli pochodzi nazwa miasta. Wewnątrz obejrzeć można zachwycające XV-wieczne freski, których autor nie został odnaleziony.
ADRES: Cmentarz
GODZINY OTWARCIA: Po wcześniejszym umówieniu
WSTĘP WOLNY
Okolice
Warto zwiedzić okolice tego malowniczego miasteczka, a konkretniej oddalone o 10 km ruiny Dvidgradu (Duecastelli). Osada została opuszczona przez mieszkańców, a obecnie stanowi swoistą atrakcję tej części Istrii. Miasteczko otoczone jest murami obronnymi i porośnięte dziką i bujną roślinnością.
W X wieku na sąsiadujących wzgórzach wzniesiono dwie twierdze. Każdą z nich otoczono murami obronnymi, w obrębie których zakładano wsie. Liczba mieszkańców takich osad rzadko przekraczała 200. Na przełomie XI i XII wieku zbudowana została bazylika św. Zofii.
W XIV wieku podczas wojny z Wenecją najeźdźcy doszczętnie spalili wioskę, która dość szybko została odbudowana. Niestety częste najazdy uskoków w XVII wieku oraz późniejsza epidemia malarii doprowadziły do znacznego zmniejszenia się liczby ludności.