Senj to najzimniejsze miasto nad Morzem Adriatyckim, nie zrażało to jednak ludności, która osiedlała się na tych terenach od zarania dziejów. Pierwszymi mieszkańcami tego wietrznego miasta byli Ilirowie, po których przybyli Rzymianie. To właśnie ci ostatni założyli tu port o nazwie Senia. Wraz z upływem czasu miasto stało się siedziba biskupstwa, zaś port zaczął odgrywać coraz ważniejszą rolę w rozwoju handlu w tym rejonie.
W X wieku miasto zostało przyznane templariuszom, a następnie władzę przejęli książęta Frankopanów. Ostatecznie Senj znalazło się pod rządami Węgrów. Po częstych najazdach wrogich wojsk Habsburgowie założyli na tym terenie pierwszy posterunek, który miał na celu ochronę miasta przed Turkami. Nazwano go Vojna Krajina. Wzniesiona forteca miała potężne mury zewnętrzne, których fragmenty można oglądać do dziś.
W 1526 miała miejsce bitwa pod Mohaczem, po której duża część uskoków z Klisu i Sinja szukało schronienia właśnie w Senju. Przybyszów przydzielono do walki z Turkami.
Co warto zwiedzić?
1. Zamek Nehaj wzniesiony został na planie kwadratu na polecenie kapitana Uskoków Ivana Lenkovicia. Jego budowa została zakończona w 1558 roku. Twierdza została ulokowana w pobliżu miasta, na wzgórzu. Było to strategiczne miejsce, z którego rozciągał się widok na wybrzeże, dzięki czemu można było zobaczyć zbliżające się do miasta wrogie okręty.
Obecnie na pierwszym piętrze zamku mieści się Muzeum Uskoków. Z okien twierdzy rozciąga się zachwycający widok na malowniczą zatokę.
2. Pałac Frankopanów ulokowany został przy głównym placu miasta, zwanym również Clinica. Budowla została wzniesiona w 1340 roku i została przebudowana w XIX wieku. W sąsiedztwie pałacu znajdują się ogromne magazyny soli.
3. Katedra Mariacka (Sv. Marija) została zbudowana w XIII wieku. Świątynię przebudowano w epoce baroku. Warto zwiedzić jej wnętrze, albowiem znajdują się tam piękne renesansowe nagrobki oraz zachwycający, inkrustowany czterema figurami ołtarz.
4. Muzeum Miejskie (Gradski Muzej Senj) umiejscowione zostało w gotycko-renesansowym pałacu Vukasoviciów. Muzealne eksponaty ukazuja barwną historię miasta i okolic. Budowla, w której obecnie mieści się muzeum, pełniła niegdyś role rezydencji kapitana Uskoków.
5. Mały Plac (Mala Placa) nazywany jest również Campuzia. Wokół niego wznosi się wiele renesansowych domów, m.in. ratusz oraz zachwycająca loggia miejska. W sąsiedztwie placu zwiedzić można także Leonovą Kulę, czyli wieżę wzniesioną na cześć papieża Leona X.
Okolice
W odległości 37 kilometrów od miasta w kierunku południowym, znajduje się klimatyczna wieś Jablanac. Można stąd dopłynąć promem na wyspę Rab. Miejscowość stanowi znakomity punkt wypadowy dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić urlop i wybrać się na pieszą wędrówkę po masywie Welebit.
We wsi obejrzeć można wiele wspaniale zachowanych domów portowych. Jablanac stanowił niegdyś stolicę żupanii, której przedstawiciele spotykali się w średniowiecznym zamku. Twierdza została wzniesiona na polecenie bana Stjepana Subica w 1251 roku. Obecnie podziwiać można jedynie ruiny tej wspaniałej niegdyś budowli.