Rovinj (Rovigno)

Pierwotnie był to rzymski port ulokowany na wyspie, jednakże w 1763 roku kanał dzielący Rovinj od wybrzeża został zasypany. Tym samym port przyłączony został do stałego lądu. Początkowo miasto znajdowało się pod rządami Bizancjum i dynastii Franków. Pod koniec wieku XIII Rovinj przeszło pod władanie Wenecji, która sprawowała władzę aż do 1797 roku. Z okresu średniowiecza zachowały się ruiny murów obronnych.

Co warto zwiedzić?

1. Plac przy nabrzeżu to miejsce najbardziej oblegane przez turystów, albowiem wznoszą się tu wspaniałe XVII-wieczne budowle m.in. zbudowany w 1680 roku łuk Balbiego, zbudowana w okresie późnego renesansu wieża zegarowa oraz dawna brama miejska.

Na uwagę zasługują również ciekawe zabudowania będące przykładami renesansowej i barokowej myśli architektonicznej. Ciekawostką jest fakt, że każdy z domów odwrócony jest tyłem do nadbrzeża.

2. Muzeum miejskie ulokowane zostało we wzniesionej w 1680 roku loggii miejskiej. Warto je odwiedzić ze względu na ciekawe eksponaty, wśród których znajdują się m.in. dzieła artystów szkoły weneckiej oraz dorobek współczesnych chorwackich twórców.

ADRES: Trg marsala Tita

GODZINY OTWARCIA: pon. – sob. 09:00 – 12:30 i 18:30 – 22:00

WSTĘP WOLNY

3. Katedra św. Eufemii dumnie góruje ponad miejska zabudową Rovinj. Budowla została wzniesiona w okresie wczesnochrześcijańskim, aczkolwiek swój obecny wygląd po części zawdzięcza przebudowie dokonanej w 1736 roku. W rzymskim sarkofagu znajdującym się w apsydzie (ulokowanej po prawej stronie) przechowywane są szczątki świętej.

Przy katedrze znajduje się wspaniała dzwonnica, podczas wznoszenia której budowniczy czerpali inspirację z istniejącej już dzwonnicy św. Marka w Wenecji. Na szczycie budowli góruje wykonana z miedzi figura przedstawiająca św. Eufemię.

4. Baptysterium Świętej Trójcy mieści się na wschodnim krańcu miasta. Będąc w miasteczku Rovinj nie można przegapić tej zachwycającej XIII-wiecznej świątyni.

5. Spacer nabrzeżem to również ciekawy pomysł na zobaczenie wielu interesujących budowli, jak chociażby Instytut Badań Morskich założony w XIX wieku, obok którego ulokowane zostało akwarium. Ponadto idąc nabrzeżnym bulwarem łatwo dojść do zalesionej Czerwonej Wyspy.