Starczowzroczność to wada wzroku, która związana jest z procesem starzenia się organizmu. Nie jest więc możliwe, aby uniknąć jej chociażby poprzez dbanie o wzrok i oczy z należytą starannością. Jeśli mamy predyspozycje ku temu schorzeniu, jest ono nie do uniknięcia.
Osoby po 40-tym roku życia, nawet jeśli wcześniej nie miały problemu ze zjawiskiem wady wzroku, często skarżą się na kłopoty z widzeniem. Objawia się to przede wszystkim koniecznością odsunięcia od oczu czytanej gazety, czy książki. Problem ten wynika ze starczowzroczności, czyli inaczej presbiopii- choroby, na którą jak się szacuje, cierpi już ponad 30 % Europejczyków w średnim wieku. Wada ta spowodowana jest procesem fizjologicznym, który wynika ze stopniowego starzenia się organizmu i powoduje w rezultacie pomniejszenie elastyczności gałki ocznej, co prowadzi do upośledzenia widzenia. Choć zdarza się, że cierpią na tą wadę również osoby młodsze, to dotyka ona z reguły osoby po 45. roku życia, ponieważ jest to czas, w którym zachodzą największe zmiany w organizmie, a więc również i w oku.
Do korekcji tej wady stosuje się okulary dwuogniskowe lub progresywne. Dobrym wyjściem szczególnie dla osób aktywnych są w takim wypadku soczewki progresywne, dzięki którym nie musimy używać okularów. Zapewniają one znacznie wyższy komfort użytkowania niż okulary. Istnieje też możliwość chirurgicznej korekcji tej wady wzroku.