Chrapanie jest powszechną dolegliwością. Wydawać by się mogło, że to niegroźna, choć nieco uciążliwa cecha charakteryzująca sen mężczyzn i jedyną konsekwencją jest niewyspana osoba śpiąca obok. Czy jednak to prawda? Niestety nie, chrapanie ma zwykle poważne konsekwencje dla osoby chrapiącej, może być oznaką problemów ze zdrowiem. Długotrwałe pozostawienie problemu nierozwiązanego może skutkować pogorszeniem samopoczucia, a nawet chorobą.

Domowe metody
Wiele osób jest przekonanych, że chrapanie osoby śpiącej obok ustanie jeśli zaczniemy gwizdać lub cmokać. Wydaje się, że te osoby nigdy nie miały do czynienia z osobą chrapiącą. Te metody po prostu nie działają. Czy zawsze kiedy słyszymy chrapanie leczenie u specjalisty jest konieczne?

Kiedy iść do lekarza
Chrapanie jest powodowane przez utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Czerwona lampka powinna się zaświecić, jeśli jest permanentne. Wtedy, jest to stan patologiczny, któremu często towarzyszy bezdech – prawdziwe zagrożenie. Chrapią najczęściej osoby z krzywą przegrodą nosową, ale też ludzie otyli, kobiety po menopauzie i osoby z nadciśnieniem.

Jeśli tym objawom towarzyszy chrapanie leczenie może okazać się konieczne. Jeśli problemem jest problem anatomiczny, można go zwykle usunąć chirurgicznie. Jeśli przyczyną chrapania jest choroba lub otyłość, trzeba wyeliminować przyczynę.

Zadbaj o jakość snu
Warto zwalczyć tę z pozoru niegroźną przypadłość, chrapanie pogarsza bowiem jakość snu, a sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i zachowania zdrowia.