Wkrótce zaczynają się wakacje i warto pomyśleć o tym, gdzie je spędzić. Po całorocznej pracy każdemu należy się choć kilkudniowy urlop, kiedy to można wyjechać z domu i poznać trochę świata. Warto jednak taki wyjazd dokładnie zaplanować, bo dzięki temu można całkiem sporo zaoszczędzić, chociażby dzięki tańszym biletom kolejowym czy samolotowym. Co zatem warto wiedzieć o zniżkach?

Samoloty
Samoloty to, w naszym kraju, nadal mało popularny środek transportu. Są wprawdzie wygodne, ale podróż po Polsce samolotami to duży koszt, dlatego wykorzystywane są przede wszystkim do podróży zagranicznych. Bilety lotnicze nadal są dość drogie, jednak dzięki częstym promocjom lub ofertom last minut można je nabyć za niewielką część ceny. Dlatego warto dokładnie śledzić informacje zamieszczane na stronach internetowych przewoźników, gdyż wybierając odpowiednią ofertę w kieszeni pozostaje nawet kilkaset złotych.
Autobusy
Dziś wybierając się w podróż autobusem należy wiedzieć, że popularny PKS, najczęściej już nim nie jest. Większość połączeń zarówno między polskimi miastami jak i zagranicznych obsługują prywatni przewoźnicy lub spółki transportowe. Wchodząc do autobusu warto zapytać o przysługujące nam zniżki, ponieważ, pomimo istnienia „ustawowych zniżek”, nie wszyscy przewoźnicy je stosują. Z drugiej strony są także firmy przewozowe, które oferują dodatkowe obniżki cen, poza tymi wynikającymi z ustawy. Na niższą cenę biletów mogą liczyć m.in. dzieci i młodzież, emeryci, renciści, przewodnicy i opiekunowie osób niepełnosprawnych. Należy jednak pamiętać, że do otrzymania zniżki konieczny jest dokument potwierdzający, iż mniejsza opłata się należy. Tym samy przed wyjazdem należy zadbać o uaktualnienie legitymacji lub postarać się o odpowiednie zaświadczenie.
Kolej
Decydując się na podróż koleją warto wiedzieć, że również tutaj można liczyć na zniżki. Podobnie jak w przypadku autobusów również na kolei obowiązują zniżki ustawowe. Jednak jak wiadomo trasy obsługuje co najmniej kilku przewoźników, a tym samym zniżki mogą się nieco różnić w wysokości. Podobnie jak w przypadku autobusów na zniżki mogą liczyć dzieci i młodzież, emeryci, renciści oraz opiekunowie i przewodnicy osób niepełnosprawnych. Konieczne jest również posiadanie dokumentu uprawniającego do obniżonej ceny biletu. Informacją, która często zbija podróżnych z tropu jest to, że obniżki cen nie dotyczą miejscówek – wyjątkiem są miejsca dla najmłodszych dzieci, które często są bezpłatne. Warto również dokładnie sprawdzać głoszenia o promocjach organizowanych przez przewoźników, ponieważ zdarzają się zniżki np. na wyjazdy rodzinne lub na podróż z kilkoma przesiadkami.