Zaniki mięśniowe

 

Tam, gdzie -jak to często występuje – następstwem tyłoprzemieszczenia jądra miażdżystego jest rozciągnięcie korzenia, a nie jego uciśnięcie, sprawa przebiega inaczej. Włókna ruchowe korzenia są mniej dotknięte niż włókna czuciowe, przeto zarówno osłabienie, jak i zaniki mięśniowe są mniejsze niż ból i zaburzenia czucia. Dużego stopnia i łatwo wykrywalne zaniki mięśniowe są późnym objawem osłabienie mięśni musi być wystarczająco poważne, aby było zauważone przez chorego. Trzeba zaznaczyć, że lekkiego stopnia zaniki i osłabienie mięśni występują już we wczesnych okresach choroby, jednakże przechodzą one zazwyczaj nie zauważone, gdyż – aby je wykryć – trzeba chorego bardzo dokładnie zbadać sex porady online.

Zaniki mięśniowe występują w trzech okolicach, mianowicie: na pośladkach, na udzie i w obrębie łydek. Pośladki trzeba badać w pozycji stojącej, gdyż wówczas mięśnie są napięte i łatwo jest zauważyć nawet małą różnicę. Mięśnie uda najlepiej badać w pozycji leżącej chorego na plecach, kiedy są one rozluźnione podobnie bada się mięśnie łydek. Siłę mięśniową określa się wg skali Lovetta.

Najczęściej dochodzi do uszkodzenia krążków międzykręgowych na poziomie L4-L5 oraz L5-S, (5 lędźwiowy i 1 krzyżowy).

Każde znaczne osłabienie mięśni kończyn dolnych z powodu ucisku korzenia L5 i Sj można wykluczyć w prosty sposób wówczas, gdy badany potrafi chodzić na piętach, w pełni prostując palce, a następnie wspinać się i chodzić na palcach.

Jeśli przy chodzeniu na piętach nie ma prostowania palców jednej nogi, wskazuje to na osłabienie m. prostownika palucha i niedowład Ls. Osłabienie odruchu ze ścięgna Achillesa wskazuje na podrażnienie korzenia Sr

Osłabienie odruchu kolanowego wskazuje na podrażnienie korzenia L3 lub L+. Inny test określający siłę mięśniową mm. prostowników palców wykonuje się u badanego w pozycji leżącej na plecach, stosując opór (korzeń L_). W pozycji siedzącej poleca się badanemu wysunąć wyprostowane nogi poza krawędź kozetki i uciska grzbiet stóp (korzeń L3 i L^).