Jacekgedlek.pl - blog turystyczny

Rower, góry i wycieczki – z wiarą!

Category: Wycieczki

Węgierska majówka – zwiedzanie królewskiego Szekesfehervaru

Jak już pisałem, jestem pod wielkim wrażeniem jakości i częstotliwości połączeń na Węgrzech. Między Budapesztem a Szekesfehervarem pociągi kursują z częstotliwością co pół godziny – część potem jedzie w kierunku południowego Balatonu, część na północ w kierunki Veszprem, do tego pewnie można doliczyć jeszcze sporo połączeń autobusowych… Ja kierowałem się zasadniczo do Siofok, ale mniej więcej w połowie drogi zrobiłem przystanek, aby pozwiedzać przepiękny Białogród Królewski – czyli Szekesfehervar właśnie.

Czytaj dalej

Węgierska majówka – Budapeszt

Jakieś 8 miesięcy minęło, odkąd byłem na 1 dzień w Budapeszcie. Tamta wycieczka rozbudziła apetyty na więcej – aby lepiej poznać kraj bratanków i przede wszystkim ich piękną i niezwykle ciekawą stolicę. Plan objazdówki po Węgrzech na majówkę powstawał długo; ostatecznie (spojler już na samym początku) wyjazd wyglądał tak: 1 dzień Budapeszt, 2 dzień Góry Matra, 3 dzień Szekesfehervar i przejazd do Siófok, 4 i 5 dzień Balaton, 6 dzień przejazd do Budapesztu i nocą powrót do Polski, gdzie miał miejsce ciekawy majówkowy epilog.

Podobne objazdówki zdarzało mi się robić po Polsce, ale za granicą jeszcze nigdy.  Koniec końców – mimo pewnych wpadek wszystko się udało! Duża w tym zasługa ludzi tworzących społeczność forum.wegierskie.com, którzy odpowiadają na najgłupsze nawet wątpliwości.

Czytaj dalej

Majówka 2018 – gdzie pojechać na majówkę? Kilka inspiracji

Majówka 2018 zbliża się milowymi krokami. W tym roku mamy chyba najlepszy układ świąt – dzięki 3 dniom urlopu można pojechać nawet na ponad tydzień wakacji! Aż żal nie skorzystać:) Ja już plany na majówkę mam, ale jeśli ktoś dopiero zastanawia się, gdzie pojechać, przygotowałem kilka inspiracji.

Czytaj dalej

Co zwiedzić w Dreznie na weekend? Saksońska perła baroku

W sumie – Drezno kusiło mnie od dawna. Dzięki Kolejom Dolnośląskim stolica Saksonii jest bardzo dobrze skomunikowana z Wrocławiem, a biorąc pod uwagę ilość zabytków i ciekawych miejsc do zobaczenia, wydała mi się ciekawą destynacją na weekendową wycieczkę. Głównie dlatego, że podobnych miejsc na Dolnym Śląsku w szczególności, a w Polsce w ogólności ze świecą szukać.

Czytaj dalej

Warszawa w 1 dzień – to niemożliwe, ale…

Dzięki tanim biletom Polskiego Busa w zeszłym roku zwiedzałem już w jeden dzień Pragę i Budapeszt. W końcu przyszła pora na Warszawę – w Wawie jeszcze nigdy nie byłem i nareszcie mogłem nadrobić zaległości. Od razu mówię – zobaczenie wszystkich atrakcji Warszawy w kilkanaście godzin nie jest możliwe. Ale ponieważ w stolicy Polski jest co zwiedzać, każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. A jak wyglądała moja Warszawa w 1 dzień?

Czytaj dalej

Spacer wśród drzew z nieco innej perspektywy – Ścieżka w koronach drzew

Od 1 lipca w malowniczo na obrzeżach Karkonoskiego Parku Narodowego położonej czeskiej miejscowości Jańskie Łaźnie spacerować można wśród drzew. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że… spacer odbywa się 24 metry nad ziemią! Poniżej przedstawiam garść praktycznych informacji o ścieżce w koronach drzew.

Czytaj dalej

Budapeszt w jeden dzień -perła Europy Środkowej w pigułce

Wrzesień zacząłem bardzo mocno – od zwiedzenia stolicy naszych bratanków Węgrów:) To oczywiście zasługa Polskiego Busa i tanich biletów kupionych z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Chociaż jednak Wrocław jest skomunikowany z Budapesztem, to zdecydowałem się jechać z Krakowa i do niego wracać – a to po to, aby uniknąć 11-godzinnej podróży i słabszego połączenia powrotnego. Zobaczyłem dużo, chyba nawet jeszcze więcej niż w przypadku niedawnej wycieczki do Pragi, którą również zwiedziłem w ciągu jednego dnia. Poniżej relacja godzina po godzinie.

Czytaj dalej

Praga w 12 godzin z małym okładem:)

Kocham Polski Bus za ceny połączeń (niskie zwłaszcza przy kupnie z dużym wyprzedzeniem) oraz dostępność bardzo ciekawych destynacji. Bilet do Pragi kupiłem już dobre trzy miesiące temu, gdy tylko uruchomiony został rozkład na lato, za 50% normalnej ceny. Miała to być moja pierwsza zagraniczna wycieczka – bo 15 minut spędzone na słowackim szczycie Rysów chyba się nie liczy:) Na zwiedzanie Pragi przewidziałem 12h. Poniżej przedstawiam relację godzina po godzinie.

Czytaj dalej

Uroki Kołobrzegu, które pewnie znasz (a jeśli nie, to pora je poznać:)

Do Kołobrzegu pojechałem po raz piąty z rzędu (a nie pomnę, który raz w życiu). Gdybym miał wskazać drugie miejsce poza Wrocławiem, w którym czuję się jak w domu, to byłby to właśnie ten nadmorski kurort. W tym wpisie postanowiłem pokazać najważniejsze (bo nie jedyne:) uroki Kołobrzegu. Jeśli jeszcze ich nie znasz, to warto poznać:)

Czytaj dalej