Obecnie wszystkie państwa na kuli Ziemskiej stają przed problemem starzejącego się społeczeństwa. Według wstępnych prognoz za niespełna 40 lat osoby starsze stanowić będą 22 procent ogółu społeczeństwa na całym globie. W związku z tym Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) postanowiła poznać warunki życia i egzystowania seniorów w 91 państwach.
W ramach badania postanowiono znaleźć odpowiedzi m.in. na takie pytania: w którym kraju osoby starsze mogą liczyć na doskonałe zaplecze medyczne, gdzie żyje im się najlepiej, w którym państwie seniorzy mają największe szanse na zatrudnienie. Sprawdźmy więc, który kraj wypadł najlepiej i na której pozycji w poszczególnych rankingach uplasowała się nasza Ojczyzna?
Krajem najbardziej przyjaznym osobom starszym okazała się Szwecja. Na drugim miejscu znalazła się Norwegia, a podium zamknęły Niemcy. W pierwszej dwudziestce znalazły się również Kanada (5 miejsce), USA (8 miejsce), Japonia (10 miejsce, Australia (14 miejsce) Francja (18 miejsce). Ale to chyba nas nie dziwi. Ostatnie trzy miejsca w rankingu zajęły Afganistan, Pakistan i Tanzania. W tych krajach seniorzy nie mogą liczyć na godną i bezpieczną starość.
A jak na tle wszystkich 91 państw wypadła nasza Ojczyzna? W ogólnym rankingu Polska zajęła odległe 62 miejsce. Wyprzedziliśmy Rosję i Ukrainę, ale uplasowaliśmy się za Litwą, Estonią i Albanią.
A jak wypadliśmy w poszczególnych rankingach? Co ciekawe najwyższą pozycję zajęliśmy w kategorii bezpieczeństwa dochodów osób starszych – 20 pozycja. Wysoko ocenieni zostaliśmy również w rankingach, gdzie pod uwagę brano poziom życia i zabezpieczenie emerytalne.
O ile w powyższych rankingach zajęliśmy wysoką pozycję, to w rankingu na temat opieki medycznej osób starszych znaleźliśmy się na szarym końcu. Zajęliśmy bowiem niechlubną 87 pozycję. Miejmy nadzieje, że w niedługim czasie sytuacja się zmieni i osoby starsze będą mogły liczyć na właściwą i doskonałą opiekę medyczną.