W którym kraju seniorom żyje się najlepiej?

Obecnie wszystkie państwa na kuli Ziemskiej stają przed problemem starzejącego się społeczeństwa. Według wstępnych prognoz za niespełna 40 lat osoby starsze stanowić będą 22 procent ogółu społeczeństwa na całym globie. W związku z tym Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) postanowiła poznać warunki życia i egzystowania seniorów w 91 państwach.

W ramach badania postanowiono znaleźć odpowiedzi m.in. na takie pytania: w którym kraju osoby starsze mogą liczyć na doskonałe zaplecze medyczne, gdzie żyje im się najlepiej, w którym państwie seniorzy mają największe szanse na zatrudnienie. Sprawdźmy więc, który kraj wypadł najlepiej i na której pozycji w poszczególnych rankingach uplasowała się nasza Ojczyzna?

Krajem najbardziej przyjaznym osobom starszym okazała się Szwecja. Na drugim miejscu znalazła się Norwegia, a podium zamknęły Niemcy. W pierwszej dwudziestce znalazły się również Kanada (5 miejsce), USA (8 miejsce), Japonia (10 miejsce, Australia (14 miejsce) Francja (18 miejsce). Ale to chyba nas nie dziwi. Ostatnie trzy miejsca w rankingu zajęły Afganistan, Pakistan i Tanzania. W tych krajach seniorzy nie mogą liczyć na godną i bezpieczną starość.

A jak na tle wszystkich 91 państw wypadła nasza Ojczyzna? W ogólnym rankingu Polska zajęła odległe 62 miejsce. Wyprzedziliśmy Rosję i Ukrainę, ale uplasowaliśmy się za Litwą, Estonią i Albanią.

A jak wypadliśmy w poszczególnych rankingach? Co ciekawe najwyższą pozycję zajęliśmy w kategorii bezpieczeństwa dochodów osób starszych – 20 pozycja. Wysoko ocenieni zostaliśmy również w rankingach, gdzie pod uwagę brano poziom życia i zabezpieczenie emerytalne.

O ile w powyższych rankingach zajęliśmy wysoką pozycję, to w rankingu na temat opieki medycznej osób starszych znaleźliśmy się na szarym końcu. Zajęliśmy bowiem niechlubną 87 pozycję. Miejmy nadzieje, że w niedługim czasie sytuacja się zmieni i osoby starsze będą mogły liczyć na właściwą i doskonałą opiekę medyczną.