Trudności związane z życiem i gospodarowaniem w strefie klimatu gorącego dobrze ilustruje historia budowy Kanału Panamskiego. W latach 1881-1889, w czasie, kiedy budową kierowała firma francuska, na zimnicę (malarię) i żółtą febrę zmarło ponad 20 000 robotników. W latach 1904-1905 budowę przejęli Amerykanie i zakończyli ją z sukcesem tylko dlatego, że przedsięwzięli skuteczniejszą walką z chorobami tropikalnymi, głównie przez eliminowanie komarów w rejonach ich występowania, tzn. na terenach podmokłych. Poziom rozwoju gospodarczego Ameryki Południowej, mierzony wskaźnikiem produktu krajowego brutto na l mieszkańca, jest bardzo zróżnicowany. Obok krajów o względnie wysokim wskaźniku (Argentyna, Chile), są tu kraje o bardzo niskiej wartości PKB na l mieszkańca (Boliwia, Paragwaj, Gujana).
Trudy życia
Losowe artykuły:
Ulewy i mgły na Lubaniu, czyli wypad w Gorce
Jak już pisałem w pierwszym poście, Krościenko leży na styku trzech pasm górskich. Na sobotę za cel obrałem sobie zatem Lubań Wielki, będący najwyższym szczytem najdalej na wschód położonego gorczańskiego masywu.
Pogoda popsuła się po całości. Od rana lało i unosiły się ciężkie mgły. Jeszcze rok temu pewnie bym się wycofał, ale umiejętności rosną (arogancja na szczęście proporcjonalnie spada:). Tak...