Trudności związane z życiem i gospodarowaniem w strefie klimatu gorącego dobrze ilustruje historia budowy Kanału Panamskiego. W latach 1881-1889, w czasie, kiedy budową kierowała firma francuska, na zimnicę (malarię) i żółtą febrę zmarło ponad 20 000 robotników. W latach 1904-1905 budowę przejęli Amerykanie i zakończyli ją z sukcesem tylko dlatego, że przedsięwzięli skuteczniejszą walką z chorobami tropikalnymi, głównie przez eliminowanie komarów w rejonach ich występowania, tzn. na terenach podmokłych. Poziom rozwoju gospodarczego Ameryki Południowej, mierzony wskaźnikiem produktu krajowego brutto na l mieszkańca, jest bardzo zróżnicowany. Obok krajów o względnie wysokim wskaźniku (Argentyna, Chile), są tu kraje o bardzo niskiej wartości PKB na l mieszkańca (Boliwia, Paragwaj, Gujana).
Trudy życia
Losowe artykuły:
Rysy – wrześniowe wspomnienia cz. 3
Poprzednie dwie części wrześniowych wspominek znajdziecie: tu i tu. Teraz pora na trzecią część, poświęconą wycieczce na Rysy. Zapraszam do lektury!
Dzień szósty – na Rysy z Palenicy Białczańskiej
Rysy miały być kulminacją, której podporządkowałem cały wyjazd. Przez pierwsze pięć dni testowałem swoje siły oraz umiejętności na mniej lub bardziej wymagających szlakach, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że możliwości mam naprawdę...