Historia tenisa stołowego sięga lat 80-tych dziewiętnastego wieku. Narodził się w Anglii i szybko zdobył popularność wśród bardziej zamożnych obywateli brytyjskich.
W wiele polskich szkół posiada na wyposażeniu sprzęt niezbędny do gry w potocznie zwanego ping ponga. Gra to w wydaniu amatorskim nie wymaga wielkich umiejętności i przygotowania sportowego. Najważniejszy jest refleks i umiejętność uderzenia piłeczki tak by przeleciała ponad siatką na połowę przeciwnika. Stół do tenisa to może i nie najmniejszy koszt ale w porównaniu do wydatków niezbędnych przy uprawianiu innych sportów to całkiem niewielkie pieniądze.
Zawodowcy trenują latami by wejść na poziom światowy. Najlepsi gracze pochodzą z Azji gdzie sport ten cieszy się ogromną popularnością, a gracze są gwiazdami najwyższego kalibru. W Polsce niestety gry kadry i zmagania zespołów nie spotykają się z tak wielkim zainteresowaniem. możemy jednak pochwalić się nawet medalistami olimpijskimi i sukcesami nawet w niedalekiej przeszłości.