B.K.S. Iyengar stworzył system hatha jogi, który wykorzystuje do wykonywania asan różne pomoce jak paski, kostki, wałki, etc.

Pomoce te pomagają ćwiczącym wykonywać asany poprawnie niezależnie od tego czy są bardziej lub mniej sprawni, młodzi czy starzy. Asany pozwalają rozwijać siłę, elastycznośc i stabilność.

Joga Iyengara jest skierowana na symetryczną pracę z ciałem poprzez asany. Praca ta obejmuje zarówno mięśnie szkieletowe, kręgosłup, obręcz barkową i miednicę, jak i narządy wewnętrzne.

Sekwencje asan są tak opracowane, że ciało rozciąga się i wzmacnia stopniowo, system hormonalny się reguluje, a system nerwowy regeneruje się.

Jednocześnie regularna praktyka jogi i pranajam stabilizuje umysł.

Uznaje się, że joga Iyengara różni się od innych stylów hatha jogi techniką. Technika oznacza precyzję wykonywania pozycji, ustawień ciała oraz wykonywania pranayamy, czyli ćwiczeń oddechowych. W przeciwieństwie do bardziej eksperymentalnych rodzajów jogi, które zachęcają uczniów do samodzielnego znalezienia własnej ścieżki do wykonywania asan poprzez naśladowanie nauczyciela, zajęcia w tej metodzie są werbalne i precyzyjne: z jednej strony nauczyciel pokazuje pozycje i podaje polecenia jak je wykonywać, z drugiej braki symetrii i błędne ustawienia ciała są aktywnie poprawiane.

W tej metodzie bardzo ważne są pozycje stojące. Uważa się, że budują one mocne nogi, zwiększają ogólną witalność oraz poprawiają krążenie, koordynację i równowagę i stanowią silną podstawę do wykonywania bardziej zaawansowanych asan. Dlatego są one stałym elementem zajęć, nawet w grupach zaawansowanych.

Joga terapeutyczna

Iyengar rozwinął szeroko wykorzystanie swojej metody praktyki jogi do leczenia różnych chorób i schorzeń. Dla wielu z nich, jak dla chronicznego bólu pleców, braku odporności, wysokiego ciśnienia, bezsenności czy depresji powstały specjalne programy jogi Iyengara. Programy takie są prowadzone w ośrodku Iyengara w Punie w Indiach. W Polsce zajęcia jogi terapeutycznej prowadzi kilku nauczycieli (stopnia co najmniej junior 3). Indywidualnie dla każdej osoby dobiera się sekwencje ćwiczeń oraz pomoce i pomaga prawidłowo je wykonać. Najbliżej nas, bo w Krakowie, zajęcia jogi terapeutycznej prowadzą Kasia Pilorz i Romek Grzeszykowski.

Należy tu uściślić, że joga terapeutyczna jest skierowana do osób z poważnymi problemami zdrowotnymi. Niemniej jednak, zajęcia ogólne są dla wszystkich, młodych i starych, elastycznych, sztywnych i wiotkich. Zazwyczaj to osoby sztywne najszybciej odczuwają korzyści z ćwiczenia jogi. Także osoby wiotkie nabierają siły w miarę jak wzmacniają się mięśnie.

Joga dla kobiet

Joga dla kobiet jest trochę dziwnym hasłem. Tak jakby kobieta była jakąs specjalną, 'lepszą’ lub 'gorszą’ kategorią. Cały temat wziął się stąd, że dawniej jogę zawzyczaj ćwiczyli mężczyźni i wiele dawnych opisów asan uwzględnia anatomię ciała mężczyzny. W 20 wieku pojawiły się całe tłumy joginek, dla których Iyengar oraz jego córka Gita opracowali specjalnie zmodyfikowane asany i sekwencje dostosowane do cyklu owulacyjnego, menstruacji, ciąży, klimakterium. Panie w czasie menstruacji nie mogą wykonywać niektórych asan (głównie pozycji odwróconych), w zamian za to mogą wykonywać asany regenerycyjne. Także w czasie ciąży zestawy ćwiczeń i pomoce są inne. Generalnie, nie zaleca się praktyki jogi w pierwszym trymestrze ciąży.

słowa kluczowe: joga hormonalna katowice, grafik sosnowiec, stadion zimowy sosnowiec ślizgawki, sosnowiec joga, stadion zimowy sosnowiec ślizgawka, aleksandra adamowicz, zajęcia jogi katowice