Około 40 kilometrów na północ od miasta Cuzco, niedaleka miasta Maras w Świętej Dolinie Inków istnieją do dzisiaj solne baseny czyli salinas. Pozyskiwana jest tutaj sól w taki sam ?ręczny? sposób w jaki robili to także Inkowie. Ze źródła wypływa słona woda napełniając stopniowo kolejne baseny (każdy ma około czterech metrów kwadratowych powierzchni i około 30 centymetrów głębokości). Prze okres jednego miesiąca woda powoli w naturalny sposób odparowuje, a na dnie basenu pozostaje dziesięciocentymetrowa warstwa soli. Takich solnych basenów jest około trzech tysięcy, a widok, jaki sobą przedstawiają jest naprawdę niesamowity. Trochę jakby nie z naszej Planety.
W samej dolinie panuje łagodny klimat, ludzie są wyjątkowo gościnni, a tarasy uprawne (prawdziwy cud agrotechniki) i pobliskie Andy tworzą niesamowite widoki.
Miasto Pisac, które jest najlepszą bazą wypadową, aby zwiedzić dolinę, także oferuje parę ciekawych miejsc: przede wszystkim pamiątki po kulturze Inków; są tu akwedukty, łaźnie a także budowle, które uznaje się za obserwatoria ?