Od kilku lat sukcesywnie nasza gmina uczestniczy w programie zagospodarowania przestrzeni nad jeziorem. Dotychczas pięknie położone tereny z widokiem na jezioro kojarzyły się raczej z krzakami, stertą śmieci i nieciekawym towarzystwem.
Otrzymane środki unijne pozwoliły na budowę deptaka w tym miejscu i od tego właściwie wszystko się zaczęło. Później przyszła moda na bieganie i jazdę na rowerze i teren zaczął tętnić życiem.
Ostatnią inwestycją w tym miejscu są dwie siłownie zewnętrzne, oblegane niemal od świtu i to ku mojemu zaskoczeniu głównie przez seniorów. Moda na zdrowy tryb życie nie ominęła ich, widać przy tym również zmianę mentalności. Zamiast wysiadywania w czterech ścianach, ruch na świeżym powietrzu. Chyba właśnie o to chodziło twórcom projektu rewitalizacji tego terenu.
Siłownie zewnętrzne oprócz jednego minusa, w postaci zależności od warunków pogodowych mają same zalety. Udowodniono bowiem, że te same ćwiczenia wykonywane na świeżym powietrzu wpływają bardziej pozytywnie na organizm niż te wykonywane w dusznej często siłowni.
Wśród wielu zalet siłowni zewnętrznych wiele osób szczególnie starszych wymienia jedną, a mianowicie dostęp do niej jest nieograniczony oraz darmowy. Ich popularność przyczynia się do integracji miejscowej społeczności.