Sanshou sanda oznacza „wolna walka”. Jest to odmiana kung fu zyskująca w Polsce i na świecie na popularności ze względu na widowiskową formułę zbliżoną do mma oraz kickboxingu. W sanda dozwolone są m.in. rzuty, lowkicki oraz wypchnięcia przeciwnika z platformy na której odbywa się walka. Obecnie najbardziej znanym zawodnikiem startującym w formule sanshou jest Cung Le.

W ostatnich latach MMA (z ang. Mixed Maritial Arts) czyli mieszane sztuki walki cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – od zawsze bowiem miłośnicy sztuk walki zastanawiali się nad tym która z nich jest najskuteczniejsza w praktyce. Oczywiście nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zwykle większość trenujących wyszukuje zalet mówiących o tym, że właśnie dyscyplina którą trenują jest wyjątkowo skuteczna. Wielu specjalistów jest jednak zdania, że w rzeczywistości to walczy zawodnik, a nie sztuka walki którą reprezentuje. Trudno jednak domniemywać, że rodzaj treningu nie ma wpływu na skuteczność w realnej walce.

Przyglądając się zawodom odbywającym się na zasadach MMA można jednak dojść do wniosku, że największe szanse na zwycięstwo mają zawodnicy czerpiący najskuteczniejsze techniki z wielu różnych sztuk walki. Oprócz siły, szybkości i determinacji liczy się również wszechstronność oraz umiejętności obronne – a te jak wiadomo są tak mocne jak najsłabszy punkt. Przykładowo zapaśnik nie mający obycia i przygotowania w walkach bokserskich będzie szczególnie narażony na walce w tzw. stójce przez co stając naprzeciwko wszechstronnego zawodnika ma duże szanse na bycie znokautowanym..