Postęp, jaki dokonał się w ostatnich wiekach w dziedzinie transportu ma ogromny wpływ także na inną branżę, jaką jest turystyka. Kiedyś podróż z jednego krańca Europy trwała długie tygodnie, pełne niewygód i niebezpieczeństw. Kilometry przemierzało się konno lub powozem, na drodze mogli czaić się rabusie, którzy tylko czekali na okazję do rozboju.

Wynalezienie maszyny parowej i elektryczności zrewolucjonizowało transport, bo od tamtej pory ogromne odległości można pokonać w znacznie krótszym czasie. Kolejnym przełomem było skonstruowanie samolotów, co jeszcze bardziej skróciło podróże. Następnym krokiem było upowszechnienie najnowszych zdobyczy nauki tak, aby mogli z nich korzystać zwykli obywatele.

W ciągu ostatniego stulecia turystyka stała się dostępna dla wszystkich. Wystarczy wsiąść w samochód, autobus czy samolot i wyruszyć w drogę. Już po paru godzinach jest się na miejscu, w trakcie podróży można odpoczywać lub spać, o ile nie kierujemy własnym autem. To ogromna różnica w porównaniu do tego, jak kiedyś wyglądał świat. Zwykle ludzie przez całe życie nie opuszczali swojego rodzinnego miasta, turystyka była dostępna tylko dla najbogatszych.