Wybrzeże Dalmacji jest jednym z najpiękniejszych miejsc Europy z najczystszymi wodami w basenie Morza Śródziemnego, o wielkim znaczeniu historycznym i kulturalnym. Odkrywanie tego wyjątkowego regionu na rowerze to zdecydowanie najlepszy sposób na wakacje.

Ciekawą trasą jest szlak od Splitu, aż po Dubrownik, z odwiedzaniem pięknych wysp Brac, Hvar i Korcula, na które można dostać się promem. Dzięki takiej wycieczce można poznać krajobrazy nadmorskich wiosek, małych średniowiecznych miast i pięknych, cichych zatoczek żwirowych, odpocząć w cieniu sosnowych lasów i gór. Ostatni etap trasy to pobyt pod czerwonymi dachami Dubrownika, dumnego miasta portowego, które niegdyś rywalizowało z Wenecję o bogactwa i wpływy. Jest to także możliwość rozsmakowania się w przepysznej i zdrowej kuchni śródziemnomorskiej w odmianie dalmatyńskiej.

Istnieje możliwość samodzielnego zorganizowania sobie takiej wycieczki, ale istniej również mnóstwo biur, które oferują przygotowanie całego przedsięwzięcia. Jedyne co trzeba zrobić, to opłacić wycieczkę i stawić się w odpowiednim terminie w Splicie. Rowery są wypożyczane na miejscu, zarezerwowane są już dla nas noclegi i zapewnione wyżywienie. Ale zdecydowanie więcej swobody i frajdy daje indywidualny przejazd przez dalmatyńskie wybrzeże na rowerze- mamy więcej możliwości zmieniania tras na bieżąco w zależności od naszej kondycji i samopoczucia, a dzięki temu odkrywamy to, co Dalmacja ma najlepszego do pokazania.

Ze Splitu można dostać się promem na wyspę Brac, na której warto odwiedzić miasto Sutivan i nacieszyć się wspaniałymi krajobrazami wyspy. Dość wymagającym odcinkiem jest podjazd na Vidovą Górę (778m n.p.m.)- najwyższy szczyt wszystkich chorwackich wysp. Rozciąga się stąd wspaniały widok na morze, stały ląd i na słynny Zlatni Rat. Warto zahaczyć o Skrip, najstarszą osadę na wyspie i Splitska by ochłodzić się na wspaniałej kamienistej plaży przy drodze.
Kolejny odcinek to transfer łodzią na wyspę Hvar (przez Splitu) i zwiedzanie miasta Stari Grad / Faros, najstarszego miasta w Chorwacji. Stari Grad dosłownie tłumaczy się jako „stare miasto”. Zostało założone w 384r. p.n.e. W pobliżu miasta są lasy sosnowe, gaje oliwne i winnice, a samo miasto ma niepowtarzalny port i ciekawe, wąskie uliczki prowadzące do kawiarni i placyków. Nocleg w apartamencie.
Koniecznie trzeba poświęcić jeden dzień na zwiedzanie zabytkowego miasta Hvar. Warto wybrać się łodzią na wyspy Pakleni. Mogą one być osiągnięte z Hvar łodziami motorowymi, które kursują co 15 minut.

Na wyspie Hvar znajduje się miejscowość Jelsa. Miasto jest bardzo małe, ale jest doskonale znane z produkcji doskonałych win czerwonych. Jelsa otoczona jest górami, w tym dwoma największymi na wyspie. Jest to idealne miejsce na obiad i nocleg.

Z Jelsy można dojechać do portu Sucuraj. Stąd, 35 minut promem, do portu Drvenik, skąd można złapać kolejny prom, tym razem na wyspę Korcula. Warto zobaczyć twierdze- miasto Korcula z pięknym starym miastem oraz niezwykła atmosfera. Miasto przez wielu uważane jest za klejnot wybrzeża Adriatyku. Jest tu naprawdę sporo do zwiedzania. Średniowieczne stare miasto jest główną twierdzą. 2000 lat temu Korcula był ulubionym miejscem wypoczynku Greków. Koniecznie trzeba znaleźć czas na odpoczynek na spokojnych plażach, zwłaszcza na plaży Lumbarda.

Oczywiście to tylko ułamek tego, co oferuje Dalmacja. Możliwości jest naprawdę mnóstwo. Wszystko zależy od naszej kondycji, czasu, no i grubości portfela.