Pulsoksymetr to nowoczesne urządzenie elektroniczne, które służy do pomiaru ciśnienia saturacji krwi, czyli inaczej nasycenia tlenem. Dokładniej rzecz ujmując badamy, jak wiele tlenu znajduje się w krwinkach czerwonych pacjenta. Badanie tym przyrządem jest w stu procentach nieinwazyjne. Pulsoksymetr w badaniu wykorzystuje pomiar pochłaniania promieniowania przez tkanki. Jest to promieniowanie o dwóch różnych długościach fal. Jest to promieniowanie podczerwone oraz promieniowanie czerwone. Metoda, jaką się w tym momencie wykorzystuje nazywana jest pulsoksymetrią. Na podstawie pomiarów, jakie otrzymamy, możliwe jest dokładne obliczenie nasycenia czerwonych krwinek tlenem. Pulsoksymetr to urządzenie zbudowane z czujnika oraz specjalnej jednostki centralnej. Czujnik urządzenia jest zakładany na palec pacjenta.

Wyróżnia się urządzenia zakładane na palec od ręki czy stopy. Można znaleźć również modele, w których czujnik zakłada się na płatek ucha. Tym urządzeniem można badać także noworodki. W przypadku malutkich dzieci czujnik zakłada się na nadgarstek lub stopę małego pacjenta. Obecnie, bardzo często stosuje się również wygodne, przenośne wersje tego urządzenia. Czujniki mogą być jedno lub wielokrotnego użytku. Badając poziom nasycenia krwi tlenem warto wiedzieć, jaki jest prawidłowy poziom tego współczynnika. Waha się on od dziewięćdziesięciu pięciu od prawie stu procent. Błąd pomiaru wynosi do pięciu procent.

Obecnie w medycynie używane są również inne, niewielkie urządzenia medyczne. Jednym z nich jest glukometr, pozwalający na dokładne zmierzenie poziomu cukru we krwi. Stosowany jest na oddziałach diabetologicznych, ale wielu cukrzyków stosuje je na co dzień, w domach. Każdego dnia muszą bowiem dokładnie mierzyć poziom cukru we krwi, aby mieć pewność, że nie muszą zażyć dodatkowej porcji leków czy zrobić kolejnego zastrzyku z insuliną. Życie cukrzyka nie jest proste, ale przy odpowiedniej organizacji można zapanować nad wszystkim, co jest istotne w stylu życia diabetyka.

Pulsoksymetr, glukometr jak i inne niewielkie urządzenia medyczne można dziś z powodzeniem kupić w sieci. Wiele internetowych sklepów medycznych pozwala na szybki i wygodny zakup tego typu produktów. Jest to niezwykle wygodne zwłaszcza dla dużych szpitali i klinik, które zazwyczaj za jednym razem kupują większa ilość produktów.