Autostopowa turystyka przeżywała swój prawdziwy rozkwit w czasach niepokornych hipisów, głównie w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych,  kiedy to mniej było na drogach samochodów i też niewielu mogło sobie na taki zakup pozwolić. Dziś prawie każdy ma samochód, a w niektórych rodzinach znajdą się dwa a nawet trzy pojazdy.

Podróżowanie własnym samochodem jest jednak nie tylko nie ekonomiczne, ale także ze względu na przerażającą wręcz ilość pojazdów, bardzo niezdrowe dla środowiska naturalnego.

Dlatego ci z nas, którzy nie boją się nowych wyzwań powinni koniecznie spróbować po prostu spakować plecak i wyjść na drogę. Ułatwieniem może być wcześniejsze przygotowanie tektury, na której zapiszemy cel naszej podróży. Jednak świetnie zwiedza się także bez konkretnego planu, po prostu jadąc przed siebie.

Dodatkowo turystyka autostopowa jest nie tylko tania,  ale także daje możliwość poznania nowych, interesujących ludzi, zawiązania przyjaźni oraz często szybszego dotarcia do celu niż tradycyjnymi środkami transportu.