Szukając pomysłu na oryginalne i pełne atrakcji spędzenie wolnego weekendu, warto zaczerpnąć inspiracji wśród różnego typu sportów wodnych. To świetny sposób, by odetchnąć świeżym powietrzem i trochę się poruszać. Pomóc nam w tym mogą internetowe ogłoszenia, a możliwości ku temu jest naprawdę wiele…

Kajakarstwo

Nie wymaga wielkich nakładów finansowych – wystarczy wypożyczyć sprzęt na parę godzin i ruszyć w wyprawę po Odrze, Wiśle bądź po naszych pięknych jeziorach. Jednak płynąc wzdłuż rzeki, pamiętać musimy o tym, by trzymać się z daleka od wszelkiego rodzaju śluz i jazów, gdzie można narazić się na niebezpieczeństwo wciągnięcia pod wodę. Kajaki zwykle są dwuosobowe, więc nie ma obaw, że będziemy musieli sami machać wiosłami, a na wyposażeniu koniecznie muszą być kapoki.

Nurkowanie

Ten sport wymaga już trochę więcej kwalifikacji, oswojenia ze sprzętem i przebycia chociaż wstępnego kursu, ale… warto poćwiczyć z instruktorem, chociażby na basenie, by potem móc wyruszyć na pełne morze i podczas wakacji zanurkować w Egipcie lub nawet na Kubie. A sprzęt można albo wypożyczyć, albo kupić używany (np. za pośrednictwem jednego z serwisów z darmowymi ogłoszeniami) – bo na początku nie warto zamawiać czegoś nowego i wydawać na to mnóstwa pieniędzy, skoro jeszcze nie wiemy, czy połkniemy tego bakcyla.

Pływanie

To sport wymagający najmniejszych, a czasem nawet zerowych nakładów finansowych. Bo pływać możemy wszędzie – na basenie, pobliskim kąpielisku, w morzach, jeziorach i rzekach (w specjalnie wyznaczonych do tego, bezpiecznych miejscach – najlepiej też, by czuwał nad nami ratownik – szczególnie, jeżeli wybieramy się tam z dziećmi). Czasem na basenie będziemy musieli założyć czepek, a jeżeli mamy bardziej wrażliwe oczy – to również okulary.

Surfing, windsurfing, kitesurfing

Czyli gratka dla ludzi potrzebujących poczuć trochę adrenaliny. Początki bywają trudne, ale warto próbować – nawet w polskich warunkach. Windsurfing jest coraz popularniejszy na przykład na Pojezierzu Mazurskim, gdzie działa mnóstwo szkółek, a studenci mogą spróbować swoich sił w ramach uczelnianych ośrodków AZS-u. I nie trzeba mieć nawet specjalnego kombinezonu – wystarczy zwykły strój kąpielowy i dobre nastawienie, które pozwoli nam przetrwać początkowe i nieuniknione porażki…

Żeglarstwo

A to już aktywność dla kogoś, kto ma ku temu stosowne uprawnienia lub też… ma znajomych z patentem żeglarskim. Pamiętać jednak musimy, że na łodzie pełnomorskie potrzebne są już całkiem inne, bardziej specjalistyczne uprawnienia. W Polsce praktycznie w każdej wypożyczalni sprzętu musimy wylegitymować się patentem i pozostawić go na miejscu na czas użytkowania łódki. Za granicą – raczej nie jest to powszechna praktyka, wystarczy jakikolwiek dowód tożsamości, bowiem słusznie zakładane jest, że jeżeli ktoś chce pożeglować (co nie jest takie proste), to musi być w tym celu odpowiednio przeszkolony.

Sportów wodnych jest więc mnóstwo – ostatnio popularny stał się również wakeboarding, szczególnie po tym, jak we Wrocławiu powstał WakePark, gdzie ćwiczyć można właśnie tę dyscyplinę. Tak więc – żagle w górę, pagaje/wiosła w dłoń i wyruszamy na wodną przygodę – ahoj!