Pogoda w weekend zachwyciła słońcem i kilkunastopniowym ciepłem – a trochę wiatru nie mogło oczywiście przekreślić rowerowych planów. Wybrałem się zatem w dwie nieco różne trasy. Sobotni pomysł gwarantował głównie jazdę szosową, w niedzielę natomiast zafundowałem sobie trochę jazdy terenowej. Tak więc różnorodność, którą ja uwielbiam, a do której mój Rockrider jest przyzwyczajony:)

Sobota – z Wrocławia przez Oborniki Śląskie do Brzeźna

Drogę nr 352 na Oborniki Śląskie przez Szewce i Pęgów zna chyba większość z nas:) Jest ona może mało przyjemna z uwagi na duży ruch samochodowy na całej swej długości; na szczęście poza krótkimi fragmentami tuż za Wrocławiem auta zwalniają i nigdy nie miałem uczucia, że jazda jest niebezpieczna. Dużym plusem jest świeżo wyremontowana nawierzchnia, dzięki czemu jedzie się komfortowo.

W drodze do Obornik na rowerze minąłem chociażby:

  • zjazd na Szymanów, gdzie znajduje się lotnisko treningowe – fajny cel na inną wycieczkę rowerową;
  • zjazd na Brzeg Dolny – łezka w oku się zakręciła (ale to od wiatru;), bo w zeszłym roku był to fragment mojej jak na razie najdłuższej wycieczki rowerowej;
  • malowniczą miejscowość Zajączków, którą mieszkańcy ozdobili rzeźbami uroczych długouchych:

 

  • zjazd na Wilczyn Leśny – kąpielisko położone w lesie, niestety kiedy byłem tam po raz ostatni rok temu było ono strasznie zaniedbane.

Dojeżdżając do Obornik Śląskich trzeba się liczyć z koniecznością pokonywania przewyższeń – w końcu to już Wzgórza Trzebnickie. Same Oborniki to ładna miejscowość uzdrowiskowa położona wśród lasów, z kilkoma zabytkami, między innymi tablicą poświęconą żołnierzom, którzy zginęli za niepodległość Polski.

Pojechałem dalej drogą 352, na najbliższym rondzie trzeci zjazd w lewo. Po krótkiej jeździe droga 352 skręcała w prawo, a ja wraz z nią – prosto dojechałbym 340-stką do Wołowa. Tu ruch samochodowy już wyraźnie słabnie, można się rozkoszować spokojną jazdą drogą asfaltową. Po obu stronach drogi rośnie las, który osłaniał przed mocnymi tego dnia podmuchami wiatru. W drodze do Brzeźna minąłem jeszcze między innymi miejscowość Wielka Lipa z całkiem ładnym stadionem oraz pałacem, który doczekał się własnej historii o duchach:)

Pałac w Brzeźnie prezentuje się następująco:

Z Brzeźna jeszcze jakieś 8 km do Skokowej, skąd pociąg Regio zabrał mnie do Wrocławia.

Mój dystans: 70 km.

Sugerowana trasa: Obornicka – Świniary – Szewce – Pęgów – Oborniki Śląskie – Wielka Lipa – Pałac Brzeźno – Skokowa PKP

Uwaga na duży ruch samochodowy na całej trasie z Wrocławia do Obornik Śląskich!

Niedziela – z Wrocławia żółtym szlakiem do Kotowic

Wycieczkę sugeruję zacząć w okolicach ZOO. Po przejechaniu przez most przy ZOO należy kierować się najpierw wałami, a potem ulicą do Trestna. Tutaj zaczyna się żółty szlak rowerowy, który poprowadzi do samych Kotowic.

Kilka uwag do samego szlaku:

  • chciałbym, aby tak oznakowane były niektóre szlaki w górach, wtedy na pewno bym nie pobłądził:);
  • jest on bardzo ciekawie i malowniczo poprowadzony. Część trasy prowadzi szutrowymi wałami, część leśnymi drogami, na krótkich odcinkach przejeżdża się drogą między wioskami, ale to jest na plus, bo można popatrzeć na ciekawe zabytki, np. kościół św. Jakuba w samym Trestnie, które dzięki niemu stanowi fragment Via Regia:

Wstyd się przyznać, lekko pobłądziłem w samych Kotowicach, ale to dlatego, że chciałem być mądrzejszy od szlaku:) W każdym razie, aby nie błądzić, należy kierować się na kościół i od kościoła prosto drogą po „kocich łbach” – to już będzie tylko dwa kilometry. Wieża ma wysokość 40 metrów i ciekawy, futurystyczny kształt:

W piękny słoneczny dzień rozciąga się z niej panorama w każdą stronę. Chociażby widać jak na dłoni masyw Ślęży:

W oddali nawet zarys Karkonoszy, Wzgórza Strzelińsko – Niemczańskie i chyba calusieńki Wrocław:)

Drogę powrotną zrobiłem przez Kotowice do Groblic i stamtąd drogą 94 do Wrocławia. Tu również z uwagi na spory ruch samochodowy na odcinku Wrocław – Oława zalecam szczególną ostrożność i konieczne trzymanie się pobocza!

Mój dystans: 75 km.

Sugerowana trasa: Zoo we Wrocławiu – Trestno – Blizanowice – Kotowice – Wieża widokowa w Kotowicach Utracie – Groblice – Siechnice – Radwanice – Wrocław