Trening mięśni grzbietu wielu osobom wydaje się mało istotny lub trudny do wykonania, dlatego jest marginalizowany. Mówimy tutaj o ćwiczeniach amatorskich, bowiem profesjonaliści wiedzą, że funkcja tych mięśni jest nie do przecenienia, biorą one przecież udział w większości czynności, które wykonujemy w pozycji stojącej.
Zwróćmy choćby uwagę na mięsień czworoboczny, nazywany również kapturowym lub po prostu kapturem (jego kształt przypomina kaptur z zakonnego habitu) i jego wielomiejscowy przyczep, który sprawia, że jest niezwykle istotny dla ruchów w obrębie obręczy barkowej, szyi, karku, a także niezbędny w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała.
Technika treningu mięśni kapturowych może być prosta, ale przestrzegać trzeba kilku podstawowych zasad, ich kontuzja bowiem może być bardzo dotkliwa i wyeliminuje nas z treningów na dość długo, aa przede wszystkim uprzykrzy nam życie. Swoją drogą ból w obrębie tego mięśnia uzmysłowi nam, pracę jak wielu stawów on wspomaga. Pamiętajmy zatem, aby ćwicząc mięśnie kapturowe nie przesadzać z obciążeniem, dobierajmy je stopniowo, a przez całe ćwiczenie utrzymujmy właściwą postawę ciała (w miarę proste plecy, bez żadnych łuków). Oczywiście nie utrzymamy właściwej postawy podczas ćwiczeń jeśli przesadziliśmy z obciążeniem. A, i jeszcze jedno – zawsze płynne ruchy, bez szarpania (wiele przyczepów, wiele możliwości zerwania).