Hotelowy pokój powinien zapewniać pewien komfort przebywania w nim oraz musi być wyposażony w niezbędne sprzęty. Do takich obok szaf, szafek nocnych stolików, krzeseł lub foteli i lamp, zaliczymy łóżka hotelowe.
Powinny one być odpowiednio przystosowane pod względem rozmiaru i jakości, a wszelkie wytyczne określone są w odpowiednich normach. Rozmiarem obowiązującym dla łóżek jednoosobowych jest 90cm na 200 cm, chociaż w praktyce stosuje się i szersze łóżka o stu centymetrowej szerokości. Łóżka jednoosobowe można ze sobą zsuwać tworząc podstawę łóżka dwuosobowego. Wówczas wystarczy nałożyć na konstrukcję materac o podwójnej szerokości i uzyskać łóżko dwuosobowe. Drugą kwestią, dotyczącą łóżek w hotelach jest ich wysokość. Normy określają je na 60 centymetrów i jest to wysokość optymalna. W praktyce istnieje tendencja do obniżania wysokości łóżka, co jest niekorzystne w przypadku gości mających problemy ruchowe. Dobry hotel oprócz standardowych łóżek powinien posiadać przynajmniej kilka innych typów do zadań specjalnych. Łóżek dłuższych, wyższych lub wzmocnionych. Te ostatnie przydatne są szczególnie w hotelach sanatoryjnych.
Wymiary i typ konstrukcji to najważniejsze elementy decydujące o funkcjonalności łóżka, a tym samym o zadowoleniu gościa.