Kamica żółciowa może przytrafić się każdemu, ale sprzyja jej niewłaściwa dieta. Choroba ta polega na postawaniu w pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych drobnych kamieni złożonych z niektórych minerałów (jak na przykład węglan wapnia), jak również białka, cholesterolu i innych związków. Choroba ta może prowadzić do zapalenia pęcherzyka żółciowego. Może dojść również do zatkania jego przewodów, a to powoduje wystąpienie żółtaczki oraz dolegliwości bólowe tanie tabletki na potencję.
Metody leczenia kamicy żółciowej

Istnieje kilka metod leczenia kamicy żółciowej. W niektórych przypadkach pomaga leczenie zachowawcze oparte na odpowiedniej diecie (tzw. diecie wątrobowej z małą ilością tłuszczy) oraz środkach farmaceutycznych, które mają rozpuszczać kamienie. Jednak bardzo często konieczne jest leczenie operacyjne.

Operacja w tym przypadku polega na wycięciu pęcherzyka żółciowego (w całości) wraz z kamieniami, jest to tak zwana cholecystektomia. Zabieg ten może zostać wykonany laparoskopowo, czyli przez drobne nacięcia, przez które wprowadza się do jamy brzusznej narzędzia chirurgiczne lub, jeżeli sytuacja tego wymaga, w sposób klasyczny przez otwarcie brzucha.
Leczenie operacyjne

W obu przypadkach stosowane jest ogólne znieczulenie pacjenta. Przed operacją konieczne jest wykonanie badań, które pozwolą na zdiagnozowanie ogólnego stanu pacjenta. Najczęściej będą to badania krwi i moczu, USG brzucha, ale dokładny zakres zależy od lekarza prowadzącego.

W dniu operacji pacjent nie powinien nic jeść, ani pić. Dodatkowo przeprowadza z nim rozmowę anestezjolog, który decyduje o podawanych lekach znieczulających. Pęcherzyk żółciowy wycięty w czasie zabiegu operacyjnego zostaje oddany do badania histopatologicznego. Metoda operacji zależy w dużym stopniu od tego jak zaawansowana jest choroba. W przypadku gdy pęcherzyk nie jest powiększony i bardzo kruchy można zastosować metodę laparoskopową – pęcherzyk można wówczas wyciągnąć w specjalnym woreczku przez jeden z wykonanych w brzuchu otworów. Problem powstaje gdy pęcherzyk żółciowy jest w zaawansowanym stanie zapalnym.
Narzędzia do laparoskopii

Narzędzia do laparoskopii

W takiej sytuacji próby wyciągania mogą doprowadzić do jego rozerwania, co może być niebezpieczne dla pacjenta. Dlatego zdarza się, że chirurg w trakcie zabiegu decyduje się na zmianę sposobu operacji na klasyczny, aby uzyskać szersze możliwości manipulacji przy chorym organie.

Pobyt w szpitalu trwa najczęściej około 2 – 3 dni, po których pacjent zostaje wypisany do domu z zaleceniami dotyczącymi diety. Po tygodniu może się pojawić na zdjęcie szwów.