Opublikowany przez sqnbn1 w dniu 11 października 2012 | Bez komentarzy

Żylaki to poważny problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Pojawiają się bez względu na wiek, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Czy są groźne? Dlaczego powstają? Jak je leczyć? Czy można im zapobiegać? To kilka pytań, na które spróbujemy odpowiedzieć.

Czym są żylaki?

Żylaki to nazwa fragmentów nieprawidłowo funkcjonujących żył. Duża ilość krwi, zgięcia żył itp. powodują spowolnienie i zatrzymywanie krwi w żyłach, a to z kolei doprowadza do ich dysfunkcji erotyczne gry online.

Czy są groźne?

Żylaki to miejsca, w których częściej dochodzi do zastojów krwi i tworzenia się zakrzepów. Powstające zakrzepy mogą blokować żyły jeszcze bardziej utrudniając przepływ krwi, ale mogą również wraz z krwią popłynąć w stronę serca czy płuc co może grozić nawet zgonem.

Dlaczego powstają?

Przyczyn jest wiele. Można zaliczyć do nich skłonności genetyczne, problemy z układem krwionośnym, wiek, a nawet ciążę. Istnieje również cała masa czynników, które nie są bezpośrednimi przyczynami powstawania żylaków, ale sprzyjają ich powstawaniu. Wśród nich znajdują się między innymi: nieodpowiednia dieta, noszenie butów na obcasach, długie stanie lub siedzenie. Niektóre z tych czynników można, a nawet powinno się wyeliminować, a to z pewnością poprawi zdrowie nóg.

Jak je leczyć?

Leczenie żylaków zależy od ich nasilenia. Zazwyczaj zaczyna się od farmakoterapii, niestety nie zawsze ona skutkuje, a wtedy konieczna bywa operacja chirurgiczna. Podczas takich operacji usuwana jest część niedrożnej żyły, a następnie układ krwionośny od nowa zespalany.

Jak im zapobiegać?

Przede wszystkim należy unikać czynników sprzyjających powstawaniu żylaków. Warto zrezygnować z obuwia na wysokim obcasie, jak najmniej czasu spędzać w pozycji stojącej lub siedzącej za to jak najwięcej się ruszać. Do tego można również skorzystać z rajstop uciskowych.