Jogą zajmuję się od 2000 roku.
Do praktyki skłoniły mnie bóle kręgosłupa; bóle szybko minęły, a joga stała się dla mnie ulubioną formą relaksacji oraz źródłem spokoju i radości.
Wierzę, że jogiczna praca z ciałem nie tylko porawia kondycję fizyczną ćwiczącego, ale pomaga mu pełniej zrozumieć siebie i swoje relacje ze światem, przez co może bardziej świadomie i radośniej żyć. Czuję się zobowiązana przekazać dalej choć cząstkę tego dobrego, co na mnie spłynęło przez jogę:-)
Jestem dyplomowaną nauczycielką jogi Iyengara (introductory 1), członkiem Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara. Zaczęłam ćwiczyć w szkole Konrada Kocota (nauczyciel senior intermediate) w Krakowie. Moimi pierwszymi nauczycielami byli, oprócz Konrada, Kasia Pilorz (nauczyciel stopnia senior 1) i Romek Grzeszykowski ( junior 3).
Miałam możność uczestniczyć w warsztatatch wielu renomowanych nauczycieli jogi: Gity Iyengar, Rity Keller, Lois Steinberg, Johna Schumachera, Manoso Manos, Faeqa Biria. Przez kilka lat uczyłam się u Xaviego Alongina (senior intermediate) w Eldzie w Hiszpanii. Regularnie uczestniczę w letnich warsztatach jogi Patxiego Lizardi w El Escorial pod Madrytem.
Regulamin:
Jogę praktykujemy z pustym żołądkiem. Nie ćwiczymy bezpośrednio po posiłkach. Od lekkiego posiłku do zajęć jogi musi upłynąć co najmniej jedna godzina. Od obfitego – trzy lub cztery. W czasie zajęć nie należy pić, chyba że lekarz zaleci inaczej (np. przy cukrzycy).
Jogę ćwiczymy boso w wygodnym, nie krępującym ruchu stroju.
Wszelkie problemy zdrowotne, przebyte kontuzje lub urazy należy zgłosić prowadzącemu przed zajęciami.
Nie należy pomagać innym uczestnikom zajęć, chyba że następuje to na wyraźne polecenie prowadzącego.
Zachowaj ciszę. W trakcie zajęć nie należy prowadzić rozmów ani w jakikolwiek inny sposób zakłócać ich przebiegu. Skup się na sobie i nauczycielu. Słuchaj i obserwuj nauczyciela. Jeżeli czegoś nie rozumiesz podczas ćwiczeń – pytaj. Inne pytania związane z praktyką, mniej pilne należy kierować do osoby prowadzącej przed lub po zajęciach.
Proszę o punktualność, spóźnienia są wykluczone. Przyjdź na tyle wcześnie aby w spokoju przygotować się do zajęć. Zajęcia stanowią całość, dołączanie do grupy po upływie 5 czy 10 minut od rozpoczęcia zajęć może źle wpłynąć na samopoczucie po zakończeniu zajęć lub nawet spowodować kontuzję.
Jakiekolwiek niepokojące objawy w trakcie wykonywania ćwiczeń (złe samopoczucie, nagły wzrost ciśnienia, napięcie w oczach, ból w stawach, rwący lub piekący lub kujący ból) należy bezzwłocznie zasygnalizować prowadzącemu.
Jeżeli czegoś nie możesz zrobić – nie rób. W zamian nauczyciel pokaże Ci inną wersję tej samej pozycji lub inną pozycję. Na każdy problem można znaleźć inny wariant. Nic na siłę, praktykuj ostrożnie, bądź cierpliwa/y w stosunku do własnego ciała. Obserwuj ewentualny ból, jeżeli cokolwiek Cię niepokoi zgłoś to nauczycielowi.
Przed zajęciami wyłącz komórkę, także wibracje w komórce. Jogę praktykujemy w ciszy. Pomaga to w koncentracji.
Zaleca się przestrzeganie zasad higieny: dbanie o czystość skóry, stosowanie dezodorantów o niezbyt intensywnym zapachu.
Nie należy ćwiczyć jogi po kilkugodzinnym pobycie na słońcu oraz bezpośrednio po saunie lub masażu.