Wielu z nas dziś podróżuje. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że mamy więcej pieniędzy, ale także dlatego, że coraz więcej innych możliwości stoi przed nami otworem. Tanieją bilety, rośnie liczba dróg, Internet wspomaga szybką komunikację, nawet na tysiące kilometrów. Jak wobec tego wpływa na nas turystyka?  Co takiego nam daje?

Przede wszystkim wiele uczymy się dzięki niej o ludziach, zwyczajach i kulturze danych rejonów świata. Wiedza,  którą wynosimy z podróży jest nie do zdobycia nigdzie indziej. Jest ona bowiem najbliższa rzeczywistości. Poznajemy dany element nie z wtórnego opisu, ale dzięki swoim własnym doświadczeniom.

Dzięki turystyce rozwijamy także nasze umiejętności językowe. W szkole uczymy się różnych języków, jednak niewiele ta nauka może nam dać, jeśli nie ćwiczymy mówienia, a więc jeśli nie praktukujemy językowych umiejętności. W podróży jest to nie tylko możliwe, ale wręcz nieuniknione.

Wreszcie podróżowanie otwiera nas na ludzi. Sprawia, że uczymy się z nimi współpracować i czujemy się bardziej jednością. W końcu nieważne gdzie się rodzimy, wszyscy jesteśmy pod wieloma względami tacy sami.