Jacekgedlek.pl - blog turystyczny

Jacek o rowerze, górach i wierze

Góry (Page 1 of 3)

Podsumowanie sierpniowego wyjazdu

Już przy okazji relacji zeszłorocznego urlopu w Tatrach pisałem, że bardzo lubię podsumowania🙂 Pora zatem spiąć pewną klamrą także wyjazd A.D. 2017. Poniżej kilka słów gwoli jakiegoś resume.

Czytaj dalej

Beskidzki epilog wyjazdu, czyli zmagania z Matką Niepogód

Podboje Tatr Wysokich i Tatr Zachodnich już opisałem wcześniej. Teraz pora na krótką relację z wypadu w Beskid Żywiecki i zdobycia Babiej Góry. Czytajcie i komentujcie:)

Czytaj dalej

Tatry 2017 cz. 2 – Tatry Zachodnie

W poprzednim wpisie przedstawiłem trasy w Tatrach Wysokich, które przeszedłem podczas niedawnego sierpniowego urlopu. Teraz opiszę moje zmagania z Tatrami Zachodnimi. Zapraszam do lektury i do komentowania:)

Czytaj dalej

Tatry 2017 cz. 1 – Tatry Wysokie

Gdyby tak podliczyć, to pewnie ze wszystkich pasm górskich w swoim życiu najwięcej czasu spędziłem właśnie w Tatrach. Ciągle jeszcze trochę zostało mi do przejścia (chociażby cała Orla Perć), ale wyjazd sierpniowy zapełnił wiele białych plam na mojej prywatnej mapie. Poniżej krótkie podsumowanie podboju Tatr Wysokich. Zapraszam do lektury!

Czytaj dalej

Sugestie zmian szlaków w polskich Sudetach

Może to kwestia skali, bo najwięcej chodzę po Sudetach, często wybieram też szlaki słabo uczęszczane, natomiast ani w Beskidach, ani w Tatrach, ani w Pieninach czy Gorcach nie miałem problemów ze słabo oznakowanymi szlakami (lub brakiem szlaków w interesujące miejsca). W Sudetach natomiast nieraz zdarza mi się zgubić drogę. I gdyby to była jedna czy dwie sytuacje podczas samotnych wędrówek, to można by zrzucić na karb na przykład chwilowego roztargnienia (więcej na temat powodów zgubienia szlaków w tym miejscu). Poniżej przedstawiam kilka postulatów odnośnie zmian/ remontów szlaków w Sudetach. Lista pewnie będzie się powiększać w miarę kolejnych wycieczek.

Czytaj dalej

Dziki Jański Wierch w Górach Jastrzębich

W niedzielę w ramach odkrywania dzikich ostępów Sudetów zabrałem rodziców w Góry Jastrzębie. Naszym celem był jedyny szczyt tego niewielkiego pasma leżący w Polsce – Jański Wierch, a punktem startowym – niewielka miejscowość Okrzeszyn, położona na polsko-czeskim przygraniczu.

Czytaj dalej

Góry Kaczawskie na rowerze – Okole (prawie) zdobyte

W Górach Kaczawskich po raz pierwszy (i ostatni) byłem jakoś w styczniu – koronny Skopiec przywitał mnie dużą mgłą, zawieją śnieżną i zaspami sięgającymi połowy uda. Ale zawsze daję szansę tym pasmom górskim, które z jakiś powodów nie wywarły na mnie dobrego pierwszego wrażenia. A że Góry Kaczawskie na rowerze chodziły za mną od dłuższego czasu, to w końcu zrealizowałem ten pomysł w minioną sobotę. W końcu – czemu wybierać między górami a rowerem, skoro można mieć oba?

Czytaj dalej

Jagody na Kowadle, czyli 18 koronny szczyt zdobyty!

Gwoli wstępu należy się kilka słów wytłumaczenia. Otóż zazwyczaj w góry wybieram się albo pociągiem, albo autobusem (albo jednym i drugim – też się zdarza:). Dlatego mam małą zagwozdkę ze szczytami i pasmami, które dla turysty niezmotoryzowanego są ciężko dostępne wskutek małej ilości połączeń. Taki problem mam z Górami Złotymi i Bialskimi – o ile ze Stroniem Śląskim jest sporo połączeń na przykład z Kłodzka, o tyle do Bielic (które stanowią dobry punkt startowy do zdobycia Kowadła, Postawnej i Rudawca) w weekend komunikacją publiczną się nie dojedzie. Dlatego kiedy rodzice wyrazili chęć wypadu w góry, stwierdziłem, że ten fakt wykorzystam i zaproponowałem Kowadło w Górach Złotych:)

Czytaj dalej

Mglista Wysoka, a więc ostatni dzień w Pieninach

Na ostatni dzień, jako takie creme de la creme długiego weekendu, pozostała mi jeszcze Wysoka, a więc koronny szczyt Pienin. Zapraszam do lektury:) P.S. Relacje z poprzednich dni wiecie, gdzie znaleźć:)

Czytaj dalej

Ulewy i mgły na Lubaniu, czyli wypad w Gorce

Jak już pisałem  w pierwszym poście, Krościenko leży na styku trzech pasm górskich. Na sobotę za cel obrałem sobie zatem Lubań Wielki, będący najwyższym szczytem najdalej na wschód położonego gorczańskiego masywu.

Czytaj dalej

Page 1 of 3

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén