Czarter w tegorocznym sezonie – o czym pamiętać?

W tegorocznym sezonie niektórzy wynajmą jacht po raz pierwszy, inni zrobią to któryś sezon z rzędu, a jeszcze inni wrócą do tego po kilku latach przerwy. Bez względu jednak na to, zawsze warto monitorować zmiany na rynku jachtowym, które zachodzą regularnie, a których znajomość pozwoli nam na bezpieczną rozrywkę. Co więc wiedzieć w tegorocznym sezonie?

Otóż, jak zwykle zresztą, samodzielne prowadzenie jachtu wymaga posiadania patentu żeglarskiego – to się raczej nie zmienia i wynika po prostu z przepisów bezpieczeństwa. Po drugie – czarter jachtu wymaga podstawowej wiedzy, ponieważ ofertę należy wybrać pod kątem:
– ceny, jaką jesteśmy w stanie zapłacić;
– ilości osób, które na danym jachcie mają się zmieścić;
– tego, czy będą to osoby dorosłe czy nie, mężczyźni czy kobiety;
– ich doświadczenia;
– rodzaju żeglugi (bo do żeglugi sportowej potrzeba jachtów sportowych, do trampingowej po prostu jachtów małych itd.).

Rynek czarterowy to dziś duża konkurencja, liczne oferty – raz lepsze, raz gorsze – i tegoroczny sezon nic pod tym względem nie zmienia. Zanim zdecydujemy się więc na jakąkolwiek firmę, upewnijmy się, że oferowany przez nią sprzęt jest w dobrym stanie technicznym, że cena to nie jedyna rzecz, jaką dana firma ma do zaoferowania, że firma ta oferuje serwis na szlaku (tzn. że jeżeli będziemy mieli awarię w którymś momencie naszego rejsu, otrzymamy pomoc serwisową), wreszcie, czy umowa nie budzi żadnych prawnych wątpliwości. Jeżeli chodzi o czarter luksusowych jachtów Giżycko, Olsztyn i ogólnie – większe mazurskie miasta oferują naprawdę dobre usługi, dlatego, uwzględniając powyższe kryteria, na pewno znajdziemy coś dla siebie.