Każdy kto chciałby dołączyć do elitarnego klubu żeglarzy czy miłośników jachtingu motorowego, nie musi od razu kupować własnego jachtu. Na całym świecie i oczywiście w Polsce też, istnieje wiele firm, które oferują coraz bardziej popularną usługę, jaką jest czarter jachtów motorowych.

Wybierając taką firmę nie można kierować się tylko ceną za wynajem jachtu. Zbyt niska cena może często oznaczać bardzo niską jakość oferowanych usług, jak i niski standard jachtu, jego często zły stan techniczny i niekompletne wyposażenie.
Dobra firma, która oferuje czarter jachtów motorowych morskich i śródlądowych, powinna dbać o jak najbogatszą ofertę dla swoich klientów. Jachty powinny spełniać wszystkie wymagania techniczne i bezpieczeństwa, być regularnie remontowane i zapewniać załodze jak najlepsze warunki bytowe. Niezwykle istotną sprawą jest również to aby w przypadku jakiejkolwiek awarii można było skorzystać z fachowego serwisu, który szybko usunie wszystkie usterki, niezależnie gdzie wypożyczony jacht się znajduje.