Już tylko 7 dni zostało do rozpoczęcia 37 Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Zapisy do grup trwają pełną parą od jakiegoś czasu. Ja już zapisany i powoli szykuję się do wyruszenia. Dla tych, co idą na pielgrzymkę po raz pierwszy, poniżej przedstawiam listę pielgrzymkowego must have.

Ostatnio zresztą pojawił się krótki filmik informujący, co należy zabrać:

Co do mnie natomiast to:

Co zabrać na pielgrzymkę?

Ubranie

Poza oczywiście takimi podstawami, jak koszulki, spodnie i bielizna na zmianę, to niezbędne są:

 1. Buty – i tu się skłaniam bardziej do górskich butów niż sandałów albo biegówek. Wygodne górale chronią kostki przed skręceniem, nie powinny też powodować obtarć i odparzeń (jak to bywa czasem z sandałami).
 2. Lekka kurtka przeciwdeszczowa – wprawdzie w razie zbierających się chmur modlimy się do świętej Zyty, patronki dobrej pogody, ale zawsze lepiej mieć coś na wypadek wszelki:)
 3. Czapka z daszkiem lub chusta na głowę – absolutny must have! Trasa wrocławskiej pielgrzymki prowadzi długimi odcinkami przez odkryte tereny (tam, gdzie nie dało się poprowadzić pielgrzymów lasem), więc brak nakrycia głowy to jawne proszenie się o udar słoneczny.

Sprzęt osobisty

 1. Menażka lub kubek – podobno „pielgrzymka to stale pracujący przewód pokarmowy”, jak stwierdził kiedyś jeden z biskupów:) W każdym razie na trasie często częstowani jesteśmy zupą albo kompotem – wtedy kubek pod ręką jest idealny.
 2. Nóż – do robienia kanapek, chyba nie trzeba tłumaczyć.
 3. Czołówka lub latarka – może się przydać zwłaszcza wieczorem oraz dla osób, które chcą pełnić różne zaszczytne funkcje (jak na przykład bagażowy:).

Sprzęt turystyczny

 1. Namiot, śpiwór, plecak – tego tłumaczyć nie trzeba.
 2. Karimata – do odpoczynku między kolejnymi etapami.
 3. Materac dmuchany i pompka – to pod warunkiem, że zmieści się do bagażu:) Ogólnie jednak radzę znaleźć miejsce dla niego. Parę nocy śpimy na przykład na ścierniskach – nocowanie na karimacie może być bardzo niewygodne.
 4. Mały plecak na drogę – na picie, jedzenie i co tam jeszcze jest potrzebne.

Dla zdrowia i higieny

 1. Miska – wielu pielgrzymów chodzi po gospodarzach, szukając miejsca na prysznic, natomiast radzę jednak nie nadużywać dobroci i gościnności – zwłaszcza na terenach województwa opolskiego, notorycznie dotkniętego suszą. Praktyka pokazuje, że spokojnie można się umyć w misce:)
 2. Kosmetyczka – wiadomo.
 3. Własne leki – jeśli ktoś przyjmuje jakieś lekarstwa (a na pielgrzymce wiele jest osób starszych) KONIECZNIE musi je zabrać ze sobą. Pielgrzymka ma swoich medycznych, ale oni są raczej na wypadek konieczności udzielenia pierwszej pierwszej pielgrzymkowej pomocy (a więc przebicia bąbla albo opatrzenia skręcenia kostki).

Wydaje się dużo? Może trochę, ale debiutantów uspokajam – nie trzeba targać ze sobą całego dobytku:) Większość rzeczy rano przekazuje się pod opiekę bagażowym. Przy sobie oczywiście trzeba mieć wodę, kubek, czapkę z daszkiem, kurtkę przeciwdeszczową, karimatę i ewentualne lekarstwa.